Ergonomiczne miejsce pracy – w co warto zainwestować?

Ergonomia
verano24
verano24
Ergonomiczne miejsce pracy – w co warto zainwestować?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wielogodzinna praca za biurkiem nie będzie wygodna, jeśli nie zadbamy o odpowiednie warunki. Jak powinno wyglądać stanowisko pracy przy komputerze?

Bardzo niewiele trzeba, by praca przy biurku miała niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Czasem wystarczy zaledwie jeden, wydawałoby się mało istotny element. Dlatego tak istotne jest to, by bliżej poznać temat dotyczący ergonomicznego miejsca pracy. Szczególnie, że nie wymaga to wcale wysokich nakładów finansowych.

Podstawą jest biurko

Wysokość biurka powinna być dopasowana do wzrostu użytkownika. Niska osoba nie powinna siedzieć przy zbyt wysoko umiejscowionym blacie i odwrotnie – wysoka przy niskim. A nieodpowiednio dopasowane biurko, przy którym pracujemy, przyczynia się do występowania wielu schorzeń i dolegliwości bólowych. Zdaniem ekspertów wysokość biurka powinna wynosić od 60 do 82 cm.

Monitor musi być umieszczony w odpowiedniej odległości

Na nic zda się najlepszy monitor na rynku, jeśli będzie źle ustawiony. Dlatego kluczowe jest to, by między oczami użytkownika a ekranem było co najmniej 50–75 centymetrów. Taki dystans znacznie poprawia ergonomię pracy. Monitor ustawiony w ten sposób pozwala objąć całą powierzchnię, która jest na nim wyświetlana, wzrokiem. To bardzo ważne, ponieważ nawet lekkie ruchy głową, które są często powtarzane, mogą przyczynić się z czasem do wystąpienia dolegliwości bólowych w okolicach szyi i karku.

Wygodny fotel

W ostatnich latach dużo się mówi o tym, jak ważny jest dobry fotel w przypadku pracy siedzącej. Dobrze dopasowany blat na nic się zda, jeśli będziemy siedzieć na niewygodnym krześle. Fotel musi mieć dopasowaną wysokość i kąt oparcia do osoby, która będzie z niego korzystała. Stopy powinny być wygodnie ustawione na ziemi, nie mogą „zwisać”. Kolana nie powinny być także podciągnięte do góry. Ma być przede wszystkim wygodnie i praktycznie.

Oświetlenie

Gdy mowa o ergonomicznym miejscu pracy, to nie wolno zapominać o oświetleniu. Ma ono ogromny wpływ na komfort pracy i zdrowie człowieka. Najlepsze jest światło słoneczne, które dodatkowo pobudza produkcję tzw. hormonu szczęścia, czyli serotoniny. Dzięki temu mamy lepszy nastrój i chętniej wykonujemy swoje obowiązki. Brak dostępu do naturalnego światła sprawia, że czujemy się bardziej ospali, zestresowani i spada nasza wydajność.

Sztuczne oświetlenie musi być tak ustawione, by oświetlało pomieszczenie, ale nie świeciło bezpośrednio w oczy. Jest to nie tylko mało komfortowe, ale też negatywnie wpływa na nasz wzrok i może być przyczyną późniejszych problemów.

Przestrzeń

Warto też zainwestować w pomieszczenia, które sprawią, że będziemy mieli dużo przestrzeni i swobody. Niewskazane jest, by przy jednym biurku siedziała więcej niż jedna osoba. Chodzi o to, by pracując, mieć równocześnie miejsce na swoje rzeczy, dokumenty, telefon itp. Zbyt ciasne pomieszczenie sprawia, że jesteśmy poirytowani, ciężko nam zapanować nad bałaganem, ponieważ wszystko leży na sobie. To powoduje, że mamy mniej chęci do pracy, przez co spada nasza wydajność.

Zdj. główne: Georgie Cobbs/unsplash.com

verano24

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać regulator do potrzeb twojej automatyki przemysłowej: poradnik dla początkujących
/
Jak wybrać regulator do potrzeb twojej automatyki przemysłowej: poradnik dla początkujących
Decydując o regulatorze dla automatyki przemysłowej, wielu początkujących staje przed wielkim wyzwaniem. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jak dokonać najlepszego wyboru.
Polecamy