Google Chrome 90 – co nowego?

Oprogramowanie
verano24
verano24
Google Chrome 90 – co nowego?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Google Chrome to najpopularniejsza dostępna przeglądarka internetowa na świecie. Korzysta z niej blisko miliard użytkowników. Prawdopodobnie jesteś w tym gronie, warto więc, abyś wiedział, co zmieniło się w niedawnej aktualizacji przeglądarki, czyli Google Chrome 90.

Największą zaletą nowej wersji przeglądarki jest bez dwóch zdań jej większe bezpieczeństwo. Na przykład Google Chrome 90 domyślnie przekierowuje na strony w wersji HTTPS. Wyeliminowano też kilka błędów i wprowadzono sporo poprawek mających na celu zwiększyć poziom ochrony podczas przeglądania sieci, dokonywania płatności za zakupy w internecie czy pobierania plików.

Jednym z głównych usprawnień są wideo-rozmowy – z punktu widzenia pracy i nauki zdalnej na pewno bardzo przydatna funkcja. Chodzi głównie o to, że przy słabszym połączeniu internetowym wideo jest płynniejsze i stabilniejsze. Wpływ na to miało usprawnienie kodera AV1 w obrębie WebRTC – zoptymalizowano go głównie pod kątem wideokonferencji.

Zmiany dokonane w CSS i deklaratywny Shadow DOM

Chodzi o nowe funkcjonalności CSS, między innymi overflow: clip, który w porównaniu do overflow: hidden skuteczniej zapobiega przewijaniu w polu. Można jednak obcinać tę opcję z pomocą overflow-x i overflow-y do pojedynczej osi. Dodano tutaj także jeszcze jedną funkcję overflow-clip-margin, która jest przydatna, kiedy tekst wykracza poza określone pole. Kolejna zmiana to Shadow DOM, czyli część standardu Web Components. Teraz nie trzeba używać JavaScript, aby skonstruować shadow roota z pomocą Shadow DOM, wystarczy jedynie HTML.

Inna nazwa API

Tutaj zmiany zostały wprowadzone już w wersji Chrome 74. Są to między innymi nowe zasady umożliwiające włączanie, modyfikowanie, czy nawet wyłączanie interfejsów API w sposób wybiórczy. Można było tego dokonywać również w funkcjach internetowych przeglądarki. W chrome 90 zmieniła się nazwa – nie jest to już Feature Policy API, tylko Permissions Policy. Co więcej, teraz nagłówek to HTTP. To nie koniec. Zmianie uległo też blokowanie portu 554, dla takich serwerów jak HTTP, HTTPS lub FTP, który często był wykorzystywany do ataków.

Pozostałe zmiany w Google Chrome 90 i nawiązanie do starszych wersji

W najnowszej wersji przeglądarki dodano nowe opcje nastawione na AR (rzeczywistość rozszerzoną) za sprawą WebXR. To zmiana, która sprawia, że witryny sprawdzają środowiskowe warunki oświetlenia, modyfikując jasność  – bardzo przydatna opcja dla pracujących w przeglądarkach.

Jeżeli od dawna nie aktualizowałeś swojej przeglądarki, musisz poznać zmiany, które zostały wprowadzone w poprzednich wersjach.  Wyszły one stosunkowo niedawno. W przypadku aktualizacji numer 88 z przeglądarki usunięto Flash, dodano jednak automatyczne wykrywanie słabych haseł. Wersja 89 przyniosła zmiany w wykorzystaniu pamięci RAM, naturalnie zostało ono zmniejszone poprzez alokację PartitionAlloc. W przedostatniej wersji ułatwione zostało przełączanie się pomiędzy kontami użytkowników.

Zwiększono wydajność przeglądarki, a do tego wprowadzono możliwość wywoływania akcji za pomocą poleceń tekstowych. Konfiguracja ustawień kamery jest teraz dużo prostsza, karty można grupować, a pobieranie plików ze stron HTTP jest automatycznie blokowane. Kolejne zmiany to między innymi lepsza obsługa plików w formacie PDF czy przyspieszone ładowanie się stron w przeglądarce o nawet 10%. Nie można także zapomnieć o ostrzeganiu użytkowników przed pobieraniem plików ze stron, które nie zostały zabezpieczone protokołem.

Co więcej, inwazyjne powiadomienia nie będą już teraz wyświetlane automatycznie, a od razu blokowane! Wszystko to ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkownika w sieci, ale również doprowadzenia do stanu, kiedy to użytkownik ma większą kontrolę nad działaniami prowadzonymi w przeglądarce – chodzi oczywiście o większą wygodę.

Zdj. główne: Firmbee.com/unsplash.com

verano24

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Laptop dla gracza do 10 tysięcy złotych
/
Laptop dla gracza do 10 tysięcy złotych
Budżet 10 tysięcy złotych stanowi dość dużą sumę pieniędzy, aby pokusić się o zakup wysokiej klasy laptopa dla graczy. Na […]
Polecamy